SoCal düzenleyicileri bağlantı noktalarını temizlemedi. Bunun yerine çölde inziva düzenlediler

Bir dahaki sefere Güney Kaliforniya'nın herkesin bildiği gibi puslu gökyüzüne ve kirli havasına baktığınızda, sis düzenleyicilerinin hâlâ bölgenin en büyük kirleticilerinden birine karşı önlem almak için güçlerini kullanmadıklarını unutmayın.

South Coast Hava Kalitesi Yönetim Bölgesi'nin yönetim kurulu, Los Angeles-Long Beach limanlarındaki kargo taşıyan kamyonlar, gemiler, trenler ve ekipmanlardan kaynaklanan dizel emisyonlarını azaltmak için düzenlemeler getirmek yerine, her yıl, sonuçsuz görüşmeleri ertelemeyi ve zaman kaybetmeyi seçti. Kamuya ait limanlar, hep birlikte, ülkenin en kirli bölgesindeki duman oluşturan kirliliğin en büyük tek kaynağıdır.

Geçen hafta yönetim kurulu üyeleri bunu tekrar yaptı. Ajansın harekete geçmemesinden en çok zarar gören liman topluluklarından 100 milden fazla uzaktaki Rancho Mirage beldesinde liman kirliliğine ayrılmış bir gün ile bir inziva düzenlediler. Ve kurulun bu yıl limanları temizlemek için uzun süredir ertelenen düzenlemeleri yürürlüğe koymak üzere oy kullanacağının garantisi yok.

AQMD Yönetim Kurulu Başkanı Vanessa Delgado, Westin Rancho Mirage Golf Resort & Spa'daki inzivanın bir “öğrenme oturumu” olduğunu savundu. Hava bölgesi yetkilileri bunun kurallar için destek oluşturmaya yardımcı olabileceğini savundu. Yönetim kurulu, güçlü sektör çıkarları ve düzenlemeye karşı çıkan işçi sendikaları nedeniyle uzun süredir bu teklifleri ilerletmekte başarısız oldu. Ancak yönetim kurulu üyelerinin, daha temiz hava için feryat eden sakinlerden ve savunuculardan çok uzakta, eylemsiz bir inzivaya kaçmaları kötü bir görünüm.

AQMD'nin Los Angeles, Orange, Riverside ve San Bernardino ilçelerinden 13 üyeli yerel yetkililer kurulunun yıllık toplantısı olan halka açık toplantıya herkes katılabilirdi. Endüstri lobicileri ve liman personeli, sohbet etmek ve davalarını savunmak için bizzat oradaydılar. Ancak perşembe günü avizeli bir balo salonunda düzenlenen ve ardından bitişikteki avluda ordövrlerin verildiği bir resepsiyonun takip ettiği yönetim kurulunun oturumunda topluluktan çok az kişi vardı.

Liman kirliliği iç kesimlerdeki hava kalitesini bozuyor, ancak en çok astım, kanser ve diğer yaşamı tehdit eden hastalıklara yakalanma oranlarının yüksek olduğu liman bölgesindeki mahallelerdeki siyahi topluluklarda daha fazla etkileniyor. Saatler süren sunumlar ve uzman panelleriyle yönetim kurulu üyeleri, astım nedeniyle binlerce acil servise gidildiğini, kalp krizlerini ve bölgenin kirliliği azaltması durumunda önlenebilecek erken ölümleri dinledi. Ayrıca daha temiz römorkörler, lokomotifler ve kargo gemileri, hidrojen yakıt ikmali ve elektrikli şarj istasyonlarının konuşlandırılmasındaki zorlukları da duydular.

Şahsen katılan ve kamuoyu yorumu sırasında konuşan Los Angeles Limanı ve denizcilik sektörünün temsilcileri, sıfır emisyon teknolojisini kurmanın ne kadar zorlu ve maliyetli olacağına ve kurum için işbirliği yapmanın ne kadar daha iyi olacağına odaklandı. düzenler. Toplantıyı uzaktan takip eden çevreci gruptan bir avukat, “halk sağlığı krizine” yönelik katı kuralların uygulanması için baskı yaptı.

Delgado Perşembe günü beş saat süren toplantıyı, limanların mevcut yükümlülüklerini yerine getirmeleri yeterince zor olduğunda onlara daha fazla düzenleme getirme konusunda isteksiz olduğunu belirten açıklamalarla sonlandırdı. Ancak daha sonra yapılan bir röportajda, yıl sonuna kadar “son derece eylem odaklı, belirli projelere sahip olacak, gerçekten uygulayabileceğimiz daha somut, ölçülebilir hedeflere sahip olacak” bir kural benimsemeye kararlı olduğunu söyledi.

Riverside Belediye Başkanı Patricia Lock Dawson ve Los Angeles İlçe Denetçisi Holly Mitchell'in de aralarında bulunduğu bazı üyeler, ilerleme konusundaki iyimserliğini dile getirdi. Bazıları ise yakıt altyapısı, elektrik şebekesi talepleri ve iş etkileriyle ilgili zorlukları, eylemi ertelemeye devam etmenin nedenleri olarak gösterdi.

Lynwood Belediye Başkanı José Luis Solache, “Hazır değiliz” dedi.

Rancho Mirage'a gezi yapamayanlar arasında, uzun süredir limanları, AQMD'yi ve diğer yerel kurumları, limanın bitişiğindeki mahalledeki havayı temizlemeye teşvik eden bir topluluk grubu olan West Long Beach Assn.'den Theral Golden da vardı. Bir röportajda, hava kurulunun neden etkilenen topluluklara daha yakın bir şekilde toplanmadığını ve neden geri çekilmeye ihtiyaç duyulduğunu sordu.

Golden, “Doğru olanı yapmaları ve kirliliğin etkileriyle doğrudan bağlantılı olan astım hastası olarak hastaneye gidip gelen bu çocukların rahatlamasını sağlamaları gerekiyor” dedi.

İki kişinin bunu değiştirebilecek gücü var: Los Angeles Belediye Başkanı Karen Bass ve Long Beach Belediye Başkanı Rex Richardson.

2017'deki öncülleri, 2030 yılına kadar limanlarda kirlilik içermeyen ekipmanlara ve 2035 yılına kadar da kamyonlara geçiş yapmak için önemli hedefler belirledi ancak bu geçiş henüz başlamadı. Bugün limanlara hizmet veren 16.000 aktif kamyondan yalnızca 300'ü sıfır emisyonlu elektrikli veya hidrojen yakıt hücreli modellerdir. En son envanterlere göre Los Angeles Limanı'ndaki ekipmanların %90'ından fazlası ve Long Beach'teki ekipmanların %80'i hâlâ dizel ve diğer fosil yakıtlarla çalışıyor.

Liderleri belediye başkanlarına bağlı olan şehre ait limanlar, AQMD'nin düzenlemelerine uzun süredir karşı çıkıyor ve Bass ya da Richardson yönetiminde bu konuda herhangi bir dışsal değişiklik olmadı. Her iki belediye başkanının da kendi temiz hava planlarına ve iklim hedeflerine ulaşmak için rotayı hızla değiştirmesi gerekiyor.

ABD Çevre Koruma Ajansı'nın bu yılın başındaki hamlesi Kaliforniya'nın planını reddet Duman içindeki görünmez, ciğer yakıcı gaz olan ozonu temizlemek, bölgenin katı yeni izin gereklilikleri, işletmelere yönelik ücretler ve otoyol finansmanında milyarlarca dolarlık kayıp da dahil olmak üzere sert federal cezalara maruz kalabileceği anlamına geliyor. Eğer devam eden sağlık hasarı Bass, Richardson ve AQMD yönetim kurulunu harekete geçmeye yetecek kadar ikna edici değilse, Los Angeles'ın 2028 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasından önce ekonomik bozulma tehdidi olabilir.

Hava kalitesi yönetim kurulu üyelerinin birkaç günlüğüne yemyeşil arazilere, köpüklü havuzlara ve San Jacinto Dağları'nın net manzarasına sahip bir tatil beldesine kaçmaları güzel olsa gerek. Ancak temiz hava, dizelin boğulduğu Wilmington, West Long Beach ve 710 koridorunda yaşayan çoğu insanın hâlâ hoşlanmadığı bir lüks.

Boşta kalan atölye çalışmaları, amaçsız konuşmalar ve yavaş yavaş inzivalara bu kadar yeter. Düzenleyicilerin işlerini yapmalarının ve bu yılın sonuna kadar liman kirliliği konusunda mümkün olan en güçlü kuralları benimsemelerinin zamanı geldi.