Arizona'nın Giuliani ve Meadows'a yönelik iddianamesi uzun ırkçı geçmişi takip ediyor

Ülke geneline dağılmış 10 eyalette yaşadım ve/veya çalıştım. Arizona en karmaşık olanıydı ve olmaya da devam ediyor. Büyük bir ABD şehrinin ilk açıkça eşcinsel belediye başkanını seçen eyalet, aynı zamanda Martin Luther King Jr. için federal tatil istemeyen eyalettir.

Köşe Yazarı

LZ Granderson

LZ Granderson Amerika'da kültür, politika, spor ve yaşam hakkında yazıyor.

Belki de kültürel sarkaç bu kadar sert bir şekilde sallanıyor çünkü nüfus yılın zamanına göre değişiyor; siz kar kuşlarına sesleniyorum.

Ancak mevsim ne olursa olsun Arizona, New York gibi liberal bir merkez üssü değil. Bu hafta gördüğümüz gibi haberler almak için – Arizona büyük jürisinin Donald Trump'ın 18 müttefiki hakkında dava açıldıMark Meadows ve Rudolph W. Giuliani'nin de aralarında bulunduğu 2020 seçimlerini bozma çabaları nedeniyle Trump'a veya Cumhuriyetçilere karşı duyulan hoşnutsuzluğun ötesinde bir şey ifade ediyor.

Gerçekleri gerektirir.

Ve seçim inkarının diğer ırkçı güç gasplarının uzun geçmişinden kaynaklandığı Arizona'da bu tür kanıtların bulunması sürpriz olmamalıdır.

Seçim dramasından önce bile Arizona'daki 2020'yi düşünelim. Bu aynı yıl Scottsdale Belediye Meclisi üyesi Guy Phillips'in maske karşıtı bir mitinge katılmasıyla gerçekleşti. şaka yaptım George Floyd'un polis tarafından öldürüldüğü sırada söylediği son söz: “Nefes alamıyorum.”

Bu tür küstah ırkçılık bölgeye özgü değil.

Scottsdale, neredeyse %90'ı beyaz olan eski bir gün batımı kasabasıdır. Siyahlar nüfusun yüzde 2'sinden azını oluşturuyordu.

Phillips geri çevrildikten sonra özür diledi ve sözlerin ne anlama geldiğini adrenalinle suçladı. Sanki maske zorunluluğuna direnmenin etkili olabilmesi için bir çay kaşığı ırkçılık gerekiyormuş gibi.

Onun bu sözleri söylediği sırada ailem Phoenix banliyösüne yeni taşınmıştı ve ben korkunç bir hata yaptığımızı düşünmeye başlamıştım. Birçok kez, üzerlerinde büyük Trump bayrakları dalgalanan kamyonetlerdeki sürücüler tarafından N kelimesiyle çağrıldım.

Açık ırkçılık birçok seçmende olumlu sonuç verdi. Phillips, Floyd'un ölümüyle dalga geçtikten aylar sonra sadece ön seçimden çıkmakla kalmadı, aynı zamanda yeniden seçilmeye tehlikeli derecede yaklaştı. Cumhuriyetçi Kari Lake'in valiliğe aday olduğunda kampanya yöneticisi olan Colton Duncan, 2022 Yerli Halklar Günü'nde Yerli Amerikalılar hakkındaki ırkçı bir gönderiyi retweetledi. Lake, göçmen krizi nedeniyle Meksika ile savaşa girmekten bahsetti. Bu yıl Temsilci Ruben Gallego'ya karşı Senato için yarışırken ırkçı “ikame teorisi” retoriğine yöneliyor.

Bu arada kampanyasını Scottsdale'de başlattı.

Bu, Maricopa İlçesinin tamamının ırkçı insanlarla dolu olduğu anlamına gelmiyor. Sadece eyaletteki en büyük ilçede bunlardan çok var. Kötü şeyler söyleyen ve yapan insanların siyasi kariyerlerini sürdürmeye yetecek kadar. Bu, Sivil Haklar Yasasına karşı çıkan Senatör Barry Goldwater'ı bize kazandıran eyalettir. Arizona ayrıca “bana evraklarını göster” yasasını geçirmeye çalıştı.

Bu, bölgenin üzerinde asılı kalmaya devam eden bir bulut, bize ne kadar mesafe kat ettiğimizin yeterince uzak olmadığını sürekli hatırlatıyor. Ve bu ırkçı şikâyet bulutunun altında, bir grup vatandaş, ırkçı şikâyetlerin kralı Trump'ın yanında yer almayı seçti. Tüm eyaletler arasında seçim sonuçlarına itiraz etmek pek de şaşırtıcı değil, hiçbir eyalet birden fazla yeniden sayım ve dava yoluyla Arizona kadar çaba göstermedi. Aslında Lake, iddianamelerin bunun kesinlikle doğru olmadığını yinelemesine rağmen hâlâ seçimin çalındığını öne sürüyor.

Doğru olan, kabul edilemez ile dikkat çekici olan arasında gidip gelen Arizona siyasetidir. Tempe belediye başkanının eşcinsel olduğunun ortaya çıkmasının ardından, geri çağırma çabaları hızlandırıldı. Onlarla savaşmaya yardım edecek kilit kişilerden biri mi? LGBTQ+ üyelerinin orduya alınmasına direnen Cumhuriyetçi Senatör John McCain.

Dışarıdan bakıldığında pek mantıklı değil. Ancak Arizona'da yaşadıktan ve ilerici ve muhafazakar politikalar arasındaki sürekli çekişmeye tanık olduktan sonra, net olan tek şey, siyaset felsefesinin devleti tanımlamadığıdır. Nefret vardır, sevgi vardır ve sonra gerçek vardır. İddianameler Trump'ı cezalandırmaya yönelik liberal bir girişim olarak nitelendirilebilir. Bu o kadar basit değil. Arizona liberal ya da muhafazakar değil. Bu iddianameler için de aynı şey geçerli.

@LZGranderson