Görüş: Yaşlandıkça kayıplar artar. Ama 75 yaşındayken şaşırtıcı bir kazanç elde ettim

22 Ekim 2024 03:02 PT

Yaşlanmayla ilgili bir şey de artan kaybın tüm araziyi olumsuz etkilemesidir. Çevik uzuvların kaybı, artan işitme kaybı, katarakt (tabii ki). Arkadaşlarımızı, ailemizi, birlikte büyüdüğümüz ünlü ikonları kaybetmek. O kadar istikrarlı, amansız bir ritim ki bu. (Henüz) dansı ortadan kaldırmaz, ancak adımları değiştirerek dansçıyı dokunma ve karıştırmayı ayarlamaya zorlar.

Çoğu zaman hareketsiz durma eğilimindeyim, belki bu sessizlikte kaybın yavaşlayacağını, hatta duracağını düşünüyorum.

75 yaşında çello çalmaya başlama fikri o sessizlikten doğdu. Zamanında yapılan bir dikkat dağıtma, Yavaş'a uyum sağlamanın bir yolu, ömür boyu süren gündelik müzikal etkileşimin (piyano, keman, koro) noktalarını birleştirmenin bir yolu olabilirmiş gibi görünüyordu. Enstrümanın melankolik ünü bile hüzünlerin tamamlayıcısıdır.

Eskiden hobi olarak keman çalardım; daha çok keman olarak ve nadiren toplum içinde. Ama 70 yaşında beton merdivenlerden düşerek sol bileğimi kırdım ve keman başlı başına bir kayıp haline geldi. El cerrahı müthişti ve seçenekler sunuyordu: Eli hareketsiz bırakacak kolay düzeltme ya da hareketsizliği gerektiren ve ardından bir yıl boyunca disiplinli egzersiz gerektiren agresif düzeltme, ancak doğru yapılırsa neredeyse tam kullanımıma yeniden kavuşmamı sağlayacaktı. elimden.

“90 yaşında olsaydınız kolay yolu seçerdik. 40 yaşında olsaydın zor yolda ısrar ederdik. Ama sen aradasın, bu yüzden seçim yapman gerekiyor, bunu istemelisin” dedi bana. Yaklaşımı beni motive etti. Zor yolu seçtim. Yenilgiyle savaştım.

Ancak tüm onarım ve iyileştirme çalışmalarına rağmen sol elim, keman sapının etrafında düzgün bir şekilde bükülmek için asla gevşeyemez, hatta bir jig yapmaya yetecek kadar uzun süre. Enstrümanım genç arkadaşlarıma ödünç verdiğim ya da oturma odasında bir sehpanın üzerinde tuttuğum bir şeye, kabul edemediğim kalp kırıklığını onurlandıran bir nevi mezar taşı haline geldi.

Daha sonra geçen sonbaharda, 80. yaş günümü kutlamak için bir araya geldiğim ilk zamanlarımdan beri arkadaşlarımla bir hafta sonu geçirmek için Nashville'e uçtum. Neşeli, şaşırtıcı ve aynı zamanda gerçekten zordu. Bir tarlada bluegrass'ın doğum günü melodilerine sallanma şansı ve kayıpların birikiminin keskin bir hatırlatıcısı. O kadar çok insan kayıp ki. Bir sürü yeni yürüyüşçü ve tekerlekli sandalye. Çoğumuz bilişsel olarak yıpranıyoruz.

İlginç bir şekilde, birkaç eski arkadaş keman hakkında sorular sordu. Yokluğunu anlatmak için kırık el hikayesini paylaştım. Bu kalabalığın içinde sempati bulmak kolaydı. Ancak bir kişi, hiç ritmi kaçırmadan, “Peki ya çello? Bileğinizi bükmek yok, eliniz sadece boynunuzda yukarı aşağı hareket ediyor, yine de dört perdesiz tel, çok kolay!”

Genellikle kararları fazla düşünürüm, artıları ve eksileri sütunlarında yazardım, tarih ve bağlamı derinlemesine incelemek için kütüphane kitaplarına göz atardım. Ancak eve döndüğümde kemanı tamir için götürdüğüm yeri aradım ve bir gün içinde çello, kutu, yay ve reçine evdeydi. Ve tüm bunlardan bir gün sonra benden bloklar ötede bir öğretmen buldum.

Geçtiğimiz altı ay boyunca çoğu Pazar öğleden sonraları Vermont Bulvarı'ndan Silverlake Müzik Konservatuarı'na doğru yürüdüm, çello sırt çantam gibi elimdeydi. Öğrenme benim ya da “kolay sinir bozucu” arkadaşımın tahmin ettiğinden hem daha zor hem de daha baştan çıkarıcı.

Henüz müziğe yaklaşan hiçbir şeyi zar zor yapabiliyorum. Yine de çello sihirlidir. Elbette tüm araçlar, her biri kendi matematik, fizik ve sezgi mucizesidir. Doğru notayı bulmak görmekten çok dokunmakla ilgilidir.

Başarılı öğretmenim Derek – bir çellistin oğlu ve kendisi de tüm hayatı boyunca çellist – tekrar tekrar söylüyor: “Bu perdesiz tellerde aradığınız notayı bulmak için, eğiliminizi öğrenin ve ona göre düzeltin. Duygularınıza güvenin.”

Öyleyse tamam, kayıplara uyum sağlayın. Geriye kalan her şeye bir şeyler eklemenin, engellenmesi zor, temel bir insan dürtüsü gibi göründüğünü bilin. Şu anda oturma odamda bulunan çello.

Margaret Ecker emekli bir hemşire ve Los Angeles'taki Ebell Chorale'de ikinci sopranodur.